08.06.2020

  • Blog

Moje dziecko nie chce jeść warzyw i owoców…

Zielona Terapia

Odwieczna zmora rodziców: “Moje dziecko nie chce jeść warzyw i owoców”.

To chyba jedno z najczęściej słyszanych zdań, gdy zaczyna się rozmawiać o zdrowym odżywianiu z rodzicami dzieci: “Moje dziecko nie chce jeść warzyw i owoców”. Bardzo często jest zmieniany szybko temat. Bądź poszukiwana jest odpowiedzi jak to zrobić, aby dzieci zaczęły jeść takie dary natury.

Jeśli Twoje dziecko bez problemu zjada sałatę, marchew, pomidory i inne cudowności, to na szczęście nie jest to artykuł dla Ciebie. Jednak jeśli coś ostatnio przestało funkcjonować po Twojej myśli, to zachęcam Cię do dalszej lektury.

Pierwsze pytanie jakie się nasuwa to: czy dany rodzic sam zjada owoce i warzywa dając dziecku dobry przykład?

Rodzic często deklaruje, że je. Jednak kiedy podrąży się ten temat dłużej, okazuje się, że to “jedzenie warzyw i owoców” ogranicza się do zjedzenia jednego jabłka czy banana dziennie (i też nie zawsze). Często zapominamy, że to właśnie my dorośli wymagamy od swoich dzieci, a sami nie postępujemy według tych zasad, których oczekujemy od dziecka.

Dla mnie bułeczka dla Ciebie marcheweczka… Czyli o nawykach żywieniowych.

Jak kilkuletnie dziecko ma zrozumieć fakt, że ma ono zjadać marchewkę, kiedy w tym samym czasie mama lub tata zajada bułeczkę z serem i keczupem lub inne gotowe produkty?

Żadne przekonywania, groźby, prośby nie pomogą, a jedynie zaszkodzą i mogą spowodować nieprzyjemny efekt i negatywne skojarzenie z jedzeniem warzyw i owoców.

Oczywiście najłatwiej jest kiedy zdrowe nawyki żywieniowe są w danym domu od dłuższego czasu i dziecko w nich dorasta. Jest dla niego normą, że na każdy posiłek spożywa się odpowiednią dawkę warzyw i owoców. Nie dziwi go na stole talerz papryki, marchwi czy selera naciowego jako przekąska w ciągu dnia, tylko jest czymś standardowym.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy nagle chcemy zrezygnować ze złych nawyków i szybko wprowadzić nowe. To może okazać się szokiem dla rodziny, jak i dla samego organizmu, który potrzebuje czasu i cierpliwości. Ale małymi krokami do przodu warto ciągle proponować zastępniki przetworzonej żywności na dary natury, które są dostępne na każdym kroku.

Chemia częścią naszego życia?

Wiele osób może wciąż przekonywać nas do tego, że przetworzona żywność “nie jest taka zła”, “trochę chemii trzeba przyjąć”, a co gorsza często słyszane zdanie “na coś przecież trzeba umrzeć”! Mogą powtarzać sobie, ale nie nam! Jeśli zależy nam na swoim zdrowiu i swoich dzieci powinniśmy bardzo zwracać uwagę na to, co wkładamy do ust.

Przyzwyczailiśmy się do chemii i uważamy ją za normę?

Chemia pod postacią polepszaczy, zagęszczaczy, barwników, sztucznych konserwantów ma nadać atrakcyjny wygląd, poprawić smak, przedłużyć termin ważności do spożycia wielu produktów… ale właśnie te same substancje dodawane do żywności powodują lub nasilają problemy zdrowotne np. reakcje alergiczne, bóle żołądka, astmę, zapalenie skóry, częste bóle głowy, katar czy nadwrażliwość sensoryczną (szczególnie u dzieci).

Co więcej, liczne związki chemiczne w żywności prowadzą do wzrostu ilości substancji toksycznych w naszym organizmie i co najgorsze jest wiele takich, które nie zostały jeszcze zbadane pod kątem długoterminowym, więc nawet nie wiemy co mogą zrobić naszemu organizmowi.

Wniosek jeden: lepiej spożywać to co jest naturalne i nie eksperymentować na własnym ciele!

Czytać etykiety! A najlepiej jeść nieprzetworzone produkty!

Lista dodatków chemicznych, które możemy znaleźć w pożywieniu jest niezwykle długa! Poniżej wymieniamy te najcześciej spotkane, aby zwrócić szczególną uwagę na ich powszechność występowania i uświadomić, o ich szkodliwości.

  • E 210 kwas benzoesowy i benzoesany (E211, E 212, E213)

Występowanie: soki owocowe, galaretki, napoje, margaryny, sosy owocowe i warzywne, konserwy rybne, koncentraty pomidorowe;
Działanie: reakcje alergiczne, wysypki, podrażnia śluzówkę żołądka i jelit, podejrzewany o działanie rakotwórcze, niebezpieczny dla osób uczulonych na aspirynę.

  • E 220 dwutlenek siarki i siarczany (E221, E222, E223, E224, E226, E227, E228)

Występowanie: suszone owoce, wiórki kokosowe, przyprawy, naturalne soki owocowe, koncentraty owocowe, chrzan, przetwory ziemniaczane;
Działanie: powodują stratę witaminy B12, reakcje alergiczne, nudności, bóle głowy, zakłócają pracę jelit, podejrzewane o wywoływanie ataków astmy.

  • E 132 indygotyn

Występowanie: słodycze, herbatniki, lody, wypieki, napoje;
Działanie: reakcje alergiczne, nadpobudliwość, podejrzewany o działanie rakotwórcze.

  • E 400 kwas alginowy

Występowanie: dodawany do produktów dla niemowląt, dżemów, galaretek, marmolad, budyniów;
Działanie: obniżenie poziomu składników mineralnych w organizmie, niebezpieczny dla kobiet w ciąży.

  • E 407 karagen

Występowanie: śmietanki pasteryzowane, dżemy, galaretki, marmolady, mleka w proszku, mleka zagęszczone;
Działanie: owrzodzenia układu pokarmowego, zmniejszenie wchłaniania składników mineralnych (np. potasu), działa przeczyszczająco. Nie powinien być spożywany szczególnie przez dzieci!

Świadomość

Mam nadzieje, że tym i tak krótkim spisem uświadomiłam wielu rodzicom jak ważne jest czytać etykiety, a tak naprawdę kierować się głównie po produkty naturalne, bez całej listy ulepszaczy. Praca nad sobą i eliminacja złych przyzwyczajeń to proces, który najlepiej rozpocząć jak najszybciej!

W kolejnym artykule chcę Wam pokazać jak w łatwy i przyjemny sposób wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowego, dzięki czemu zdrowie i harmonia zagoszczą w Waszych ciałach i rodzinach.

Mam nadzieje, że będziesz towarzyszyć w tej pięknej podróży?

 

Kamila Niewiadomska
Zielona Terapia – Catering Dietetyczny

Źródło: Dla zainteresowanych zgłębieniem tematu na temat chemii.

Powyżej wymienione zasady, nie stanowią porady lekarskiej ani nie mogą jej zastąpić. Dodatkowo, każdorazowo, zalecenia żywieniowe powinny być indywidualnie dostosowane do stanu zdrowia pacjenta i jego trybu życia. Merytoryczna zawartość wpisu zawiera wiedzę aktualną na dzień jego publikacji. W związku z dynamicznymi zmianami w zakresie wyników badań naukowych, zalecenia mogą ulec zmianie.

Opcja niepełnego wyżywienia. Zestaw zawiera 3 posiłki wyjęte z całodniowego zestawu o danej kaloryczności.

Dostępne warianty:

Śniadanie + obiad + podwieczorek

 

 

Opcja niepełnego wyżywienia. Zestaw zawiera sałatkę, obiad i smoothie wyjęte z całodziennego zestawu o wybranej kaloryczności. Przykład: Wybierając zestaw Wiosenny Box 1500kcal otrzymują Państwo sałatkę, obiad i smoothie pięcioposiłkowej diety 1500kcal.

Dostępne warianty:

Śniadanie + vege obiad + smoothie

 

 

Opcja niepełnego wyżywienia. Zestaw zawiera śniadanie, obiad i koktajl wyjęty z całodziennego zestawu o wybranej kaloryczności. Przykład: Wybierając zestaw Letni Box 1500kcal otrzymują Państwo dwa posiłki i koktajl z pięcioposiłkowej diety 1500kcal.

Dostępne warianty:

Śniadanie + obiad + smoothie

 

 

Opcja niepełnego wyżywienia. Zestaw zawiera śniadanie, obiad i zupę wyjęty z całodziennego zestawu o wybranej kaloryczności. Przykład: Wybierając zestaw jesienny Box 1500kcal otrzymują Państwo dwa posiłki i zupę z pięcioposiłkowej diety 1500kcal.

Dostępne warianty:

Śniadanie + obiad + zupa

 

 

Opcja niepełnego wyżywienia. Zestaw zawiera śniadanie, obiad i deser wyjęty z całodziennego zestawu o wybranej kaloryczności. Przykład: Wybierając zestaw Zimowy Box 1500kcal otrzymują Państwo śniadanie, obiad i deser z pięcioposiłkowej diety 1500kcal.

Dostępne warianty:

Śniadanie + obiad + deser

 

 

Dieta eliminacyjna wykluczająca z jadłospisu mleko i przetwory mleczne. Stosowane zamienniki to produkty roślinne tj. jogurty na bazie orzecha kokosowego, napoje na bazie owsa, kokosa, ryżu, migdałów, nerkowców, soi.

Dostępne warianty:

5 posiłków  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

 

Dieta less gluten to sposób odżywiania, który polega na ograniczeniu spożycia glutenu – białka występującego w pszenicy, żytnim, jęczmiennym i niektórych innych zbóż. Dieta ta jest szczególnie popularna wśród osób, które nie są całkowicie nietolerancyjne na gluten, ale chcą zmniejszyć jego ilość w diecie. Less gluten opiera się na zastępowaniu tradycyjnych źródeł glutenu, takich jak chleb i makaron, alternatywnymi produktami bezglutenowymi, np. na bazie mąki kukurydzianej, ryżowej lub ziemniaczanej. Dieta less gluten może być stosowana w celu redukcji objawów nietolerancji glutenu lub w ramach zdrowszego stylu życia. UWAGA! Dieta nie jest zalecana dla osób z nietolerancją glutenu i celiakią.

Dostępne warianty:

5 posiłków  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

 

Wspomaga regulowanie stężenia glukozy we krwi poprzez wprowadzenie wysokiej zawartości błonnika w posiłkach, produktów o niskim indeksie glikemicznym oraz wyeliminowanie produktów będących źródłem cukrów prostych w diecie – rafinowanego cukru i białych mąk. Zalecany w celu ustabilizowania poziomu glukozy we krwi i redukcji masy ciała oraz dla osób zdrowych, które chcą wykluczyć większość słodkich posiłków ze swojej diety.

Dostępne warianty:

5 posiłków  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

 

Specjalna opcja dla osób, które są aktywne fizycznie. Dzięki prawidłowemu odżywieniu możliwe jest osiąganie lepszych wyników sportowych, bardziej efektywnej regeneracji mięśni i utrzymaniu odpowiedniej sylwetki. Gdy podejmujemy się intensywnego wysiłku, takiego jak np. ciężkie treningi siłowe, długodystansowy bieg, czy wielogodzinna jazda na rowerze, to warto przygotować swój organizm, abyśmy byli w stanie wykonać swoje cele z dobrym samopoczuciem.

Dostępne warianty:

5 posiłków  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

 

Dieta wegetariańska w cateringu dietetycznym obejmuje eliminację mięsa, ryb i owoców morza. Dozwolone są jednak produkty mleczne oraz jajka. Na zamówienie tego wariantu decydują się osoby, które pragną zmniejszyć ilość spożywanych produktów odzwierzęcych, nie lubią mięsa i ryb, albo chciałyby zacząć odżywiać się bardziej roślinnie. Niekiedy jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają alergię na ryby lub czują się ociężale po zjedzeniu potraw mięsnych.

Dostępne warianty:

3 posiłki  |  5 posiłków  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

 

Polega na wyeliminowaniu z jadłospisu mięsa, bez rezygnowania z produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak jaja oraz mleko i produkty mleczne. Obfituje w produkty z pełnych ziaren, zbóż, warzywa, rośliny strączkowe, owoce, orzechy, pestki, nasiona i grzyby. Dieta uwzględnia ryby i owoce morza, które możemy wykluczyć na życzenie klienta.

Dostępne warianty:

3 posiłki  |  5 posiłków  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

 

Dieta ketogeniczna (keto) to sposób żywienia, który polega na znacznym ograniczeniu węglowodanów i zwiększeniu spożycia tłuszczów. Celem jest osiągnięcie stanu ketozy, w którym organizm zamiast glukozy z węglowodanów, wykorzystuje tłuszcze jako główne źródło energii. Typowe produkty w diecie to mięso, ryby, jaja, sery, orzechy, awokado i oleje roślinne w towarzystwie ketogenicznego pieczywa, warzyw głównie liściastych, kapustnych oraz grzybów, owoce jagodowe tj. borówki, maliny, truskawki, jeżyny, jagody, porzeczki.

Dostępne warianty:

3 posiłki

 

Z myślą o osobach chcących zdrowo się odżywiać. Pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie wartości odżywcze i oferuje urozmaicony jadłospis. Posiłki w diecie “Zdrowe odżywianie” zawierają świeże warzywa i owoce; pełnowartościowe białko w postaci ryb, chudego mięsa, jaj, nabiału oraz roślin strączkowych, orzechów i nasion, a także węglowodany złożone w postaci wysokiej jakości pełnoziarnistego pieczywa, kasz, ryżu, czy pełnoziarnistych mąk i makaronów. Przygotowywane są w lekkostrawnej formie, w większości na parze lub w procesie pieczenia

Dostępne warianty:

5 posiłków  |  3 posiłki  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

Przykład

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Incidunt omnis sapiente, dolorum explicabo assumenda blanditiis deleniti officiis odit sit dolores cum autem totam error distinctio quis nulla facilis ut. Omnis!

Tekst

Drugi tekst

Lorem, ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Eligendi soluta explicabo aspernatur, itaque, natus numquam ea officiis cupiditate reprehenderit laboriosam quam libero repellendus blanditiis ipsum animi odit, dolore assumenda quia.

Lorem, ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Eligendi soluta explicabo aspernatur, itaque, natus numquam ea officiis cupiditate reprehenderit laboriosam quam libero repellendus blanditiis ipsum animi odit, dolore assumenda quia.

Dłuszy nagłówek
  • Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Incidunt commodi sequi perspiciatis quia culpa, laborum, aperiam inventore neque nesciunt temporibus a nemo, expedita pariatur voluptatum ex ratione animi consequuntur ducimus.
  • Repudiandae similique enim ipsa sapiente. Qui saepe dicta hic est dolores provident dolorem iure quis rem reiciendis eum numquam nisi itaque nesciunt debitis, impedit earum? Labore ipsam quo cumque dolorum.
  • Sed quisquam qui quae saepe veritatis quis dolore tempore! Amet unde velit sint! Debitis quod culpa commodi expedita asperiores incidunt beatae? Accusantium nulla eaque a error deserunt beatae quae illo.

Lorem ipsum, dolor sit amet consectetur adipisicing elit. A rem doloremque rerum veniam nesciunt voluptatum, ut tenetur odio repudiandae distinctio, saepe incidunt deleniti delectus illo voluptas, molestiae obcaecati! Ex, repellat?

Tekst
  1. Jeden
  2. Dwa
  3. Trzy