25.02.2021
- Blog
Post to nie to samo co głodówka
W ostatnim artykule zachęcałam Was do przemyśleń nad postem. Miałam na myśli bardziej podejście do oczyszczenia naszego organizmu oraz eliminacji jakiś produktów z naszej diety przez jakiś czas, niż samej głodówki. Niemniej jednak do tematu głodówek jeszcze kiedyś wrócę, dziś skupię się na poście. Chciałabym zaproponować Wam kilka ciekawych rozwiązań.
Czasowy post surowymi warzywami i owocami…
Jednym z nich jest zdrowy czasowy (od kilku dni do kilku tygodni w zależności od konsultacji z lekarzem/dietetykiem) post lub inaczej często nazywany dietą warzywno-owocową. Nie mówię Wam, abyście od razu zostali witarianami. Ale zachęcam do wykorzystania wspaniałości jakie niosą za sobą warzywa i owoce. Te surowe dary dostarczają organizmowi wielu cennych witamin. Co za tym idzie, naturalne witaminy zawierają antyoksydanty, które pozwalają na usunięcie z organizmu obumarłych komórek i produktów przemiany materii. Oczyszczając w ten sposób ciało i dodając mu energii i witalności!
Jakby tego było mało, spożywanie warzyw i owców na surowo jest bardzo ważne, gdyż wysoka temperatura zabija enzymy i składniki mineralne zawarte w roślinach. Enzymy to elementy, które odpowiadają za długie życie w zdrowiu i pełnej sprawności. Pozwalają na przetwarzanie spożytego pokarmu bez zużywania naszej energii i bez (lub w bardzo małej ilości) naszych naturalnych enzymów.
Jeśli tylko warzywa i owoce to automatycznie eliminujemy inne rzeczy…
Proponowany post surowymi warzywami i owocami automatycznie elimnuje z diety kawę, mięso, cukry, alkohol ect. Ma to oczywiście ogromne plusy dla naszego organizmu, jak również przybliża nas do dobrych nawyków żywieniowych. Możemy mieć pewność, że nasz organizm oczyści się z toksyn i spali „niechcianą” tkankę tłuszczową. Jednak musimy być ostrożni. Nagłe wprowadzenie postu, tak samo jak i nagłe jego zakończenie i szybkie wrócenie do „starych-często niezdrowych” nawyków żywieniowych może spowodować efekt jojo.
Dlatego bardzo ważne jest aby:
- Konsultować pierwsze posty z lekarzem lub dietetykiem.
Ważne, abyśmy nie byli sami podczas małych eksperymentów na własnym ciele. Przy kolejnych próbach będziemy już wiedzieć więcej o naszym organizmie, naszej reakcji na odstawienie niektórych produktów. Dzięki temu łatwej będzie nam w przyszłości działać solo.
- Przygotować się do postu.
Postaraj się aby post odbywał się etapami np. Na początek wyeliminuj cukry lub mięso na jakiś czas, aby zrobić chwilę potem kolejny krok. Planuj świadomie swoje działania, ale nie staraj się traktować siebie surowo lub wymagać od siebie niemożliwego; np. z dnia na dzień postanowisz odstawić cukier, mięso, papierosy, alkohol, gluten ect. Pamiętaj spiesz się powoli.
- Nie zapominaj o ruchu.
Świadomy post i zarządzanie produktami, które dostarczamy do naszego organizmu jest podstawą, ale nie możemy w tym wszystkim zapomnieć o ćwiczeniach. Ruch to postawa zdrowego ciała, dlatego pamiętaj, aby każdego dnia dostarczyć swojemu ciału odpowiednią dawkę sportu.
- Wprowadź zwyczaj praktykowania postów na stałe.
Pierwszy raz może wydać się wyzwaniem, ale kiedy zobaczysz w swoim ciele, jak i w umyśle pozytywne zmiany po wprowadzeniu postu, z pewnością będziesz chciał do niego wracać. A co więcej zobaczysz, że bez części produktów możesz się obejść i zastąpić je innym zdrowym zamiennikiem.
- Traktuj post jako oczyszczenie, ale również impuls do zmiany życia na lepsze.
Wiele osób decyduje się na post, aby oczyścić organizm, ale tuż po nim wraca do starych nawyków zaśmiecając od nowa swój ciało. Ponadto, często robi to z jeszcze większą mocą powodując, że w krótkim czasie od postu waży więcej niż przed nim. To zazwyczaj dowód na bardzo nieświadome podejście do żywienia i swoich nawyków. Ważne, aby post był dla nas drogą do lepszego samopoczucia, zdrowia i pokazywał nam, że dobre nawyki żywieniowe odmieniają nasze życie. I nie muszą być czasowe. Wiele z nich może zostać z nami na stałe.
Bo jeśli możemy przez okres postu nie palić papierosów lub pić alkoholu, to czemu nie możemy tego robić na stałe? Przecież jest tyle cudownych opcji do roboty (sport) i próbowania (zioła/soki), że możemy wzbogacić swoje życie i wskoczyć na jeszcze wyższą jakość życia.
Początek do zdrowia!
Podsumowując, warto podkreślić, że post to tak naprawdę początek do zdrowych nawyków żywieniowych. Przecież nikt z nas nigdy nie pościł eliminując warzyw czy owoców, a za to pijąc piwo i zagryzając tłustą kiełbasą? To właśnie w świadomym poście dostrzegamy, ograniczamy i często eliminujemy to co nam szkodzi. Sukcesywnie doprowadzając do takiego stanu, że tworzymy pozytywny nawyk. Postawą jest to, aby utrzymać niektóre posty na dłużej, a niektóre na całe życie. 🙂 (o dotrzymywaniu postanowień pisałam TU)
Kamila Niewiadomska
Zielona Terapia – Catering Dietetyczny
Powyżej wymienione zasady, nie stanowią porady lekarskiej ani nie mogą jej zastąpić. Dodatkowo, każdorazowo, zalecenia żywieniowe powinny być indywidualnie dostosowane do stanu zdrowia pacjenta i jego trybu życia. Merytoryczna zawartość wpisu zawiera wiedzę aktualną na dzień jego publikacji. W związku z dynamicznymi zmianami w zakresie wyników badań naukowych, zalecenia mogą ulec zmianie.