12.02.2021
- Blog
Przepis na najzdrowsze danie świata… czyli przepis na…
Ostatnio podjęłam temat postanowień noworocznych, które jednak zazwyczaj kończą się porażką (możesz doczytać to TU). Zbliża się koniec stycznia i to chyba najlepszy moment, aby sprawdzić czy wytrwaliście w swoich założeniach z początku roku. Ponoć wystarczy tylko 30 dni, aby wprowadzić nawyk w nasze życie.
Każdy moment jest dobry!
Jeśli nie udało Wam się wytrwać w swoich postanowieniach-nic straconego! Każdy moment jest świetny aby zacząć od nowa. Nie musi to być Nowy Rok. Może to być 1 luty, jak i 13 luty! W poprzednim artykule pisałam o błędach, jakie najczęściej popełniamy. Dziś z owych błędów chciałabym wyciągnąć dla Was lekcje, aby każde nasze założenie realizować według planu.
Jaki jest przepis na sukces? Jak trzymać się diety? Jak schudnąć? Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe na stałe do naszego życia? Za chwilę postaram się odpowiedzieć na te wszystkie pytania. Natomiast, dość istotna jest kwestia świadomości wielu pułapek, które mogą przeszkodzić nam w realizacji naszych celów noworocznych. Na szczęście posiadając wiedzę o tym, co robić i jak działać pozwoli nam ich uniknąć.
Dziś przepis na najzdrowsze danie świata, czyli przepis na realizowanie swoich postanowień noworocznych i nie tylko:
Poprawnie sformułuj cele!
Cele to nasz drogowskaz na drodze do zmian. One nadają kierunek naszych działań i pomagają przetrwać często kryzysowe chwile, a nawet utrzymać motywacje. Istotną kwestią jest ilość celów. Z góry załóżmy, które cele i postanowienia są dla nas najważniejsze. Nie porywajmy się na zbyt wiele! Lepiej małymi krokami zacząć od tego, co uważamy za istotne w naszym życiu, niż realizować każdy zbędny szczegół. Co ciekawe, to właśnie zmiana nawyków żywieniowych jest jednym z 3 najważniejszych celów wyznaczanych przez Polaków na każdy rok.
Pamiętaj, że bardzo ważne jest to jak formujesz swoje cele. Poprawnie sformułowany cel powinien być:
POZYTYWNIE SFORMUŁOWANY
Przy tworzeniu celów unikajmy słowa „nie”, Czyli mówmy sobie: „Chcę schudnąć…” , natomiast unikaj: „Nie chcę być gruba…”
MIERZALNY
Przy formułowaniu celu pamiętaj, że warto abyśmy mogli go zmierzyć. Czyli po czasie sprawdzić czy go osiągnęliśmy. Nie mów tylko: „Chcę schudnąć.”, ale określmy sobie, że: „Chcę schudnąć 5 kg…”.
OGRANICZONY W CZASIE
Każdy cel powinien być ograniczony w czasie, gdyż używanie bardzo ogólnych założeń powoduje, że owy cel rozmywa się czasoprzestrzeni. A istotą jest abyśmy mogli z satysfakcją powiedzieć, w jakim czasie go osiągnęliśmy. Często miło zaskakując samych siebie, że udało nam się to zrobić jeszcze przed założonym czasem. Dlatego zapisz sobie np.: „Chcę schudnąć 5 kg do czerwca 2021 roku.”
KONKRETNY
Doprecyzuj swój cel jak najdokładniej, więc zadbaj o szczegóły powyżej (pozytywny aspekt, mierzalność oraz konkretny czas), ale również pamiętaj, aby był realny do wykonania.
Pamiętaj też o:
Wewnętrznej motywacji, czyli Twój cel powinien być Twój! A nie narzucony przez kogoś lub wywołany presją społeczną czy przez otoczenie (np. nawet przez rodzinę). Im szybciej zrozumiesz i poczujesz, że zdrowe nawyki żywieniowe czy zrzucenie kilka kilo (jeśli masz problem z nadwagą) to tylko realne plusy dla Twojego zdrowia-tym lepiej dla Ciebie.
Zasobach potrzebnych do realizacji celu, czyli m.in. karnet na siłownię, wizyta u dietetyka czy czas na przygotowanie zdrowych posiłków, a nawet zrobienie zakupów na bazarku.
Stwórz dokładny plan działania
Świetnie jeśli coś założysz i to się realizuje, ale samo nic się nie zrobi. Do wszystkiego potrzebny jest dokładny plan działania. Ważne, aby rozkładać sobie nasz cel na „czynniki pierwsze”, wyznaczać kolejne etapy i kroki. Wierz mi, że przy takim podejściu prawdopodobieństwo osiągnięcia go wzrasta znacząco. Co więcej, warto dokonać analizy czynników, które mogą nam pomóc (wsparcie bliskich, motywacja z zewnątrz) oraz potencjalnych przeszkód (brak czasu, brak konsekwencji). Świadome podchodzenie do każdego celu i etapu jego realizacji pozwala nam na kontrolę nad sytuacją. Dlatego kartka zawieszona w widocznym miejscu z zapisanymi celami, etapami oraz postanowieniami będzie nam przypominać o naszych marzeniach! Ale również o pracy, którą powinniśmy wykonać jeśli chcemy je spełnić.
Dobierz odpowiednie metody
Pamiętaj aby kierować się zdrowym rozsądkiem i mieć na uwadze własne dobro. Jeśli będziesz ulegać drastycznym lub obłudnym metodom na osiągnięcie celu np. „dieta cud” czy „tabletka cud na odchudzanie” to wydłużysz sobie czas realizacji swoich marzeń.
Naprawdę lepiej działać wolniej, ale uzyskać efekt, niż ekspresowo i przypłacić swoim zdrowiem. Wiele osób jest w stanie samemu zarządzać sobą, swoim czasem i świetnie idzie im wyznaczenie celów. Jednak wiele osób potrzebuje w tej kwestii pomocy i nie ma w tym nic złego! Nie bójmy się prosić o pomoc bliskich czy nawet specjalistów: dietetyka, psychodietetyka czy trenera.
Podsumowując: nie poddawaj się! Realizacja Twoich celów i postanowień jest w zasięgu Twoich możliwości! Działaj!
Kamila Niewiadomska
Zielona Terapia – Catering Dietetyczny
Powyżej wymienione zasady, nie stanowią porady lekarskiej ani nie mogą jej zastąpić. Dodatkowo, każdorazowo, zalecenia żywieniowe powinny być indywidualnie dostosowane do stanu zdrowia pacjenta i jego trybu życia. Merytoryczna zawartość wpisu zawiera wiedzę aktualną na dzień jego publikacji. W związku z dynamicznymi zmianami w zakresie wyników badań naukowych, zalecenia mogą ulec zmianie.