25.06.2020
- Blog
To nasza decyzja czy wybieramy zdrowie
Ostatnio poruszyłam temat dużej ilości chemii w żywności, jak również postawy jaką dorośli dają swoim dzieciom w kwestii żywienia (jeśli chcesz wrócić do tego artykułu to było TU). A według mnie ona jest właśnie kluczowa i kształtuje nawyki dzieci. Choć wielu osobom, które od lat żyją w starych przyzwyczajeniach i przekonaniach, że “na coś trzeba umrzeć” lub “że zdrowe odżywianie jest drogie” dziś bardzo chcę wybić z tych stereotypów i wyimaginowanych tez.
W takim razie co i jak jeść?
Wciąż panuje przekonanie, że zdrowa żywność czy zdrowe nawyki są drogie, trudne, a co gorsza często nie warte nawet wprowadzania… Oczywiście głoszą je te osoby, dla których jest łatwiej nie wprowadzać zmian w życie. Deklarują: “bo tak jak jest, jest dobrze”. I dochodzą do wniosku o zmianach dopiero, gdy lekarz już zwróci na to uwagę lub kiedy zdrowie zaczyna odmawiać posłuszeństwa.
Te osoby zazwyczaj mają świadomość, że zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczna pozwala zapobiegać 90 procentom chorób. Często nie mogą się powstrzymać przed jedzeniem słodyczy, czy fast food’ów, gdyż tak mocno mają wypracowany zły nawyk. Na czym cierpi ich zdrowie i często zdrowie ich dzieci.
Czy warto czekać, aż do tego momentu?
Według mnie nie! Wszystko w naszych rękach!
Jeśli do tej pory towarzyszyły nam złe nawyki żywieniowe, wszystko zacznijmy małymi krokami. Fakt, często nam się do tego ciężko przyznać i wypieramy te myśli, ale to niekończąca się praca nad samym sobą, którą Wam polecam, bo to piękna podróż!
Warto pamiętać, że możliwości jest wiele na sukcesywne wprowadzanie zdrowych nawyków i można przemycać dary natury na różne sposoby, aby były obecne w naszej diecie cały czas. Zacznijmy od siebie, aby być jak najlepszym przykładem dla swoich dzieci.
Kilka prostych sposób i pomysłów:
- Ogródeczek
Teraz kiedy właśnie jest wiosenno – letnia pora i idealny czas na sianie, sadzenie i tworzenie swojego ogródka, to świetny moment na rozmowę o warzywach i owocach. Co więcej, na naukę o przyrodzie i świetną zabawa na świeżym powietrzu. Nawet jeśli ktoś mieszka w bloku, może pozwolić sobie na sadzonki w doniczkach, choćby pomidorków koktajlowych! Chętnie poświęcę na ten temat kolejny artykuł, aby to zwizualizować i każdemu przybliżyć. Bo coś, co wydaje się często nie możliwe, jest prostsze niż nam się wydaje. Radości co niemiara – gwarantuję!
- Wspólne gotowanie
Na szczęście minęły te czasy, gdzie “dzieci i ryby głosu nie mają”! A mali pomocnicy w kuchni świetnie mogą odkrywać swoje talenty kulinarne, podczas wspólnego gotowania. Czują się potrzebni, czują swoją sprawczość, a co najważniejsze próbują innych smaków, tym samym otwierając się na nowe. To idealny moment również na naukę kolorów, a jak powszechnie wiadomo, im więcej kolorów na talerzu tym lepiej dla naszego organizmu. Warzywa i owoce mają taką paletę barw, że można z nich tworzyć dzieła sztuki na każdym kroku np. Sałatki, warzywne focaccie czy teraz bardzo modne “green bowl” czyli miski wypełnione świeżymi surowymi produktami.
- Przygotowanie posiłków z “przemyconym” i warzywami i owocami
Jeśli wprowadzamy zdrowe nawyki żywieniowe to na początku, staramy się dary natury “przemycać” w różnych potrawach.
- Świeżo wyciskane soki, chociażby z jabłka czy gruszki z dodatkiem natki pietruszki.
- Kotleciki z mięsa czy z kaszy z dodatkiem brokuła lub selera.
- Ryż czy kasza z dodatkiem tartej marchewki bądź groszkiem.
- Zupy krem, które są idealnym sposobem na zmiksowanie wielu warzyw, a podanie z dodatkiem ukochanego przez większość dzieci makaronu czy ryżu, pozwoli na chętne ich spożycie bez wymówek.
Podstawowa rada…
Bądź konsekwentny!
Wprowadzenie lepszych nawyków żywieniowych powinno być stylem życia, a nie tylko jednorazową przygodą bo ktoś nam kazał (np. lekarz), czy chcemy się komuś przypodobać. Ważne, aby znaleźć dla siebie odpowiedni sposób odżywania i wszystko zrobić małymi krokami.
Mogę tylko zagwarantować, że będziesz dzięki temu zdrowszy, szczuplejszy i pełen energii. I pamiętaj: działa to tylko wyłącznie w przypadku zmiany nawyków na stałe – nie wyłamuj się z postanowień, gdy usłyszysz od znajomego czy znajomej, o jakieś diecie cud. Nie ma drogi na skróty. Jest tylko ciągły rozwój i pielęgnowanie dobrych przyzwyczajeń.
Podsumowując, pomysłów i sposób na wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych jest nieskończenie wiele. Wszystko leży w naszych chęciach, kreatywności i motywacji! A co najważniejsze, zależy od naszej determinacji i cierpliwości, gdyż nie jest to coś, co przychodzi z dnia na dzień. To proces, który wciąż trwa.
Rozmowa z dzieckiem, uświadamianie co jest zdrowe, a co może powodować u nas wiele dolegliwości jest bardzo ważne. A nasza postawa i przykład jaki dajemy, jako rodzice najważniejsza!
Kamila Niewiadomska
Zielona Terapia – Catering Dietetyczny
Powyżej wymienione zasady, nie stanowią porady lekarskiej ani nie mogą jej zastąpić. Dodatkowo, każdorazowo, zalecenia żywieniowe powinny być indywidualnie dostosowane do stanu zdrowia pacjenta i jego trybu życia. Merytoryczna zawartość wpisu zawiera wiedzę aktualną na dzień jego publikacji. W związku z dynamicznymi zmianami w zakresie wyników badań naukowych, zalecenia mogą ulec zmianie.