09.09.2020

  • Blog

Co pakujesz dziecku na śniadanie do szkoły?

Zielona Terapia

Dziś postanowiłam podjąć dość trudny i kontrowersyjny temat żywienia dzieci.

Dlaczego kontrowersyjny?

Gdyż bardzo często dochodzi do “wojny domowej” jeśli chodzi o koncepcje żywienia dzieci w zależności kto karmi. Mama ma jedno zdanie, tata ma inne, babcia jeszcze inne, a dziadek nie wiem o czym mowa. Ciocia z wujkiem dołoży swoje trzy grosze, a sąsiadka “prawdę Ci powie”. W szkole mówią jedno, a na podwórku drugie.

Oczywiście jeśli wszyscy mówią jednym głosem i jest to głos zdroworozsądkowy to super! Tylko pozazdrościć! Ale z autopsji wiem, że to rzadkość. Często na jednym podwórku spotykają się skrajne poglądy i nawyki żywieniowe. A co przykre, coraz częściej jest jeden głos wspólny, który celebruje wysoko przetworzoną żywność pełną cukru… Wtedy to naprawdę problem. Początek choroby cywilizacyjnej, czyli rosnąca otyłość.

Nie musimy się znać na wszystkim ale…

Zgadzam się w pełni, że nie każdy musi znać się doskonale na wszystkim – nie mniej wyrzutów sumienia, jeśli posiadasz niewiedzę na temat dietetyki, medycyny czy farmacji. Ważne umieć się do tego przyznać i poszukać tej wiedzy u osób, które ją posiadają profesjonalnie, a nie od “sąsiadki’.

Ty bardziej, że w dzisiejszych czasach ogromnego szumu informacyjnego, bardzo trudno rozróżnić marketingowy bełkot od rzetelnej informacji. Dlatego zdrowie swoich dzieci, a również swoje, zawierzyłabym specjalistom w żywieniu np. dietetykom, a niżeli specjalistom od reklam, PR czy gwiazdom telewizji.

Być prorokiem we własnym kraju…

Wiem, że najtrudniej być prorokiem we własnym kraju. Kiedy zaczniesz drogę nakierowania swojego życia, a szczególnie życia własnych dzieci na zdrową żywność i zdrowe nawyki żywieniowe, to na każdym kroku będziesz (choć nie życzę Ci tego) spotykać się z prawdami innych, którzy są święcie przekonani o swojej racji.

I co ciekawe będą to nie tylko obcy ludzie, ale szczególnie bliscy. Bo to właśnie najbliższa Ci osoba, często mama, tata (tym samym babcia, dziadek dla Twoich dzieci) będzie przedstawiać Ci różne argumenty, które dalekie są od zdrowych nawyków żywieniowych. Oczywiście warto się na nie przygotować i pogodzić się z tym faktem, że takie rozmowy będą Cię czekały.

Co usłyszysz nie raz, gdy zaczniesz dbać o zdrowie dziecka?

Usłyszysz nie raz: “Ty tak jadłeś i żyjesz”, “Przecież jest napisane, że dla dzieci”, “Jesteś złą matką/ojcem bo nie dajesz mu nic słodkiego – marnujesz mu dzieciństwo”, “Teraz wszystko ma chemię. Nawet warzywa i owoce.” ect.

I pojawia się od razu pytanie:

Jakich argumentów używać, gdy ktoś obdaruje Cię takim tekstem?

Jak rozmawiać z taką osobą dokładnie?

Na te i inne pytania odpowiem w kolejnym artykule za 2 tygodnie, więc zachęcam do czytania. Dziś chciałabym skupić się na samym problemie spożywania zbędnych kalorii pod postacią dodanego cukru.

Chodzi o dobro dziecka.

Ponadto, warto podkreślić zawsze, że nikt nie chce dołków pod kimś kopać i umniejszać czyjś autorytet. Jeśli macie odmienne zdania ze swoimi rodzicami, lub bliskimi wam osobami-pamiętajcie, że chodzi tu wyłącznie o dobro dziecka! Pomoże tu tylko wspólne działanie i staranie się o jego zdrowie.

Może łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, gdyż z rodziną wychodzi się najlepiej ponoć tylko na zdjęciu. Ja wierzę, że motywacja jaką jest dobro dziecka, połączy niejedną skonfliktowaną w poglądach rodzinę. Bo nic tak nie działa jak mocna motywacja i logiczne, a zrazem konkretne argumenty.

A gdzie jest ten cukier?

Kontując mój główny przekaz zadam Ci pytania:

Czy zastanawiałeś się kiedyś ile cukru spożywa Twoje dziecko dziennie?

Kiedy uległeś argumentom bliskich “Ty też tak jadłeś i żyjesz?” lub “To przecież jest dla dzieci?”, to czy kalkulowałeś ile dzięki nim Twoje dziecko spożyło zbędnego cukru?

Liczyłeś ile cukru spożywa Twoje dziecko świadomie, a ile jest ukrytego w codziennych posiłkach?

Czy cukier jest potrzebny mojemu dziecku do zdrowego funkcjonowania?

Warto wiedzieć, że według Światowej Organizacji Zdrowia, cukier dodany do posiłku (mam na myśli cukier rafinowany i cukry nie występujące naturalnie w owocach czy warzywach) nie jest zupełnie potrzebny do rozwoju dziecka. A jeśli taki cukier już się pojawia w diecie, to aby nie przekraczał więcej niż 10 % zapotrzebowania dziecka, czyli maksymalnie od 10 – 15 gram dziennie (zakładając, że dziecko jest aktywne sportowo).

Sprawdź ile w Twoim domu zużywasz cukru, wiedząc już teraz, że średnio mała butelka (500 ml) napoju owocowego “dla dzieci” zawiera około 25 gram cukru dodanego (!), a jogurt owocowy z domniemanymi kawałkami owoców (150 g) może zawierać nawet 12 gram cukru dodanego.

Z liczbami nie warto dyskutować.

Liczby mówią swoje. Trudno z nimi polemizować. Dlatego już teraz warto otworzyć się na świadome spożywanie produktów (czytanie etykiet i składów) lub delegowanie przygotowywania posiłków osobom, które posiadają wiedzę na ten temat. Abyście Wy, jak i Wasze dzieci cieszyły się zdrowiem i wspominały mile spędzone chwile, a nie płacz u dentysty, czy na placu zabaw bo ktoś śmiał się, że Twoje dziecko jest otyłe i nie radzi sobie przy prostej zabawie na drabinkach.

Źródło:

Doktor Ania, Smart shopping. Kupuj świadomie! Żyj zdrowiej!, Warszawa 2018

Doktor Ania, Żywność dla dzieci. Warszawa 2019

Kamila Niewiadomska
Zielona Terapia – Catering Dietetyczny

Powyżej wymienione zasady, nie stanowią porady lekarskiej ani nie mogą jej zastąpić. Dodatkowo, każdorazowo, zalecenia żywieniowe powinny być indywidualnie dostosowane do stanu zdrowia pacjenta i jego trybu życia. Merytoryczna zawartość wpisu zawiera wiedzę aktualną na dzień jego publikacji. W związku z dynamicznymi zmianami w zakresie wyników badań naukowych, zalecenia mogą ulec zmianie.

Opcja niepełnego wyżywienia. Zestaw zawiera 3 posiłki wyjęte z całodniowego zestawu o danej kaloryczności.

Dostępne warianty:

Śniadanie + obiad + podwieczorek

 

 

Opcja niepełnego wyżywienia. Zestaw zawiera sałatkę, obiad i smoothie wyjęte z całodziennego zestawu o wybranej kaloryczności. Przykład: Wybierając zestaw Wiosenny Box 1500kcal otrzymują Państwo sałatkę, obiad i smoothie pięcioposiłkowej diety 1500kcal.

Dostępne warianty:

Śniadanie + vege obiad + smoothie

 

 

Opcja niepełnego wyżywienia. Zestaw zawiera śniadanie, obiad i koktajl wyjęty z całodziennego zestawu o wybranej kaloryczności. Przykład: Wybierając zestaw Letni Box 1500kcal otrzymują Państwo dwa posiłki i koktajl z pięcioposiłkowej diety 1500kcal.

Dostępne warianty:

Śniadanie + obiad + smoothie

 

 

Opcja niepełnego wyżywienia. Zestaw zawiera śniadanie, obiad i zupę wyjęty z całodziennego zestawu o wybranej kaloryczności. Przykład: Wybierając zestaw jesienny Box 1500kcal otrzymują Państwo dwa posiłki i zupę z pięcioposiłkowej diety 1500kcal.

Dostępne warianty:

Śniadanie + obiad + zupa

 

 

Opcja niepełnego wyżywienia. Zestaw zawiera śniadanie, obiad i deser wyjęty z całodziennego zestawu o wybranej kaloryczności. Przykład: Wybierając zestaw Zimowy Box 1500kcal otrzymują Państwo śniadanie, obiad i deser z pięcioposiłkowej diety 1500kcal.

Dostępne warianty:

Śniadanie + obiad + deser

 

 

Dieta eliminacyjna wykluczająca z jadłospisu mleko i przetwory mleczne. Stosowane zamienniki to produkty roślinne tj. jogurty na bazie orzecha kokosowego, napoje na bazie owsa, kokosa, ryżu, migdałów, nerkowców, soi.

Dostępne warianty:

5 posiłków  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

 

Dieta less gluten to sposób odżywiania, który polega na ograniczeniu spożycia glutenu – białka występującego w pszenicy, żytnim, jęczmiennym i niektórych innych zbóż. Dieta ta jest szczególnie popularna wśród osób, które nie są całkowicie nietolerancyjne na gluten, ale chcą zmniejszyć jego ilość w diecie. Less gluten opiera się na zastępowaniu tradycyjnych źródeł glutenu, takich jak chleb i makaron, alternatywnymi produktami bezglutenowymi, np. na bazie mąki kukurydzianej, ryżowej lub ziemniaczanej. Dieta less gluten może być stosowana w celu redukcji objawów nietolerancji glutenu lub w ramach zdrowszego stylu życia. UWAGA! Dieta nie jest zalecana dla osób z nietolerancją glutenu i celiakią.

Dostępne warianty:

5 posiłków  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

 

Wspomaga regulowanie stężenia glukozy we krwi poprzez wprowadzenie wysokiej zawartości błonnika w posiłkach, produktów o niskim indeksie glikemicznym oraz wyeliminowanie produktów będących źródłem cukrów prostych w diecie – rafinowanego cukru i białych mąk. Zalecany w celu ustabilizowania poziomu glukozy we krwi i redukcji masy ciała oraz dla osób zdrowych, które chcą wykluczyć większość słodkich posiłków ze swojej diety.

Dostępne warianty:

5 posiłków  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

 

Specjalna opcja dla osób, które są aktywne fizycznie. Dzięki prawidłowemu odżywieniu możliwe jest osiąganie lepszych wyników sportowych, bardziej efektywnej regeneracji mięśni i utrzymaniu odpowiedniej sylwetki. Gdy podejmujemy się intensywnego wysiłku, takiego jak np. ciężkie treningi siłowe, długodystansowy bieg, czy wielogodzinna jazda na rowerze, to warto przygotować swój organizm, abyśmy byli w stanie wykonać swoje cele z dobrym samopoczuciem.

Dostępne warianty:

5 posiłków  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

 

Dieta wegetariańska w cateringu dietetycznym obejmuje eliminację mięsa, ryb i owoców morza. Dozwolone są jednak produkty mleczne oraz jajka. Na zamówienie tego wariantu decydują się osoby, które pragną zmniejszyć ilość spożywanych produktów odzwierzęcych, nie lubią mięsa i ryb, albo chciałyby zacząć odżywiać się bardziej roślinnie. Niekiedy jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają alergię na ryby lub czują się ociężale po zjedzeniu potraw mięsnych.

Dostępne warianty:

3 posiłki  |  5 posiłków  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

 

Polega na wyeliminowaniu z jadłospisu mięsa, bez rezygnowania z produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak jaja oraz mleko i produkty mleczne. Obfituje w produkty z pełnych ziaren, zbóż, warzywa, rośliny strączkowe, owoce, orzechy, pestki, nasiona i grzyby. Dieta uwzględnia ryby i owoce morza, które możemy wykluczyć na życzenie klienta.

Dostępne warianty:

3 posiłki  |  5 posiłków  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

 

Dieta ketogeniczna (keto) to sposób żywienia, który polega na znacznym ograniczeniu węglowodanów i zwiększeniu spożycia tłuszczów. Celem jest osiągnięcie stanu ketozy, w którym organizm zamiast glukozy z węglowodanów, wykorzystuje tłuszcze jako główne źródło energii. Typowe produkty w diecie to mięso, ryby, jaja, sery, orzechy, awokado i oleje roślinne w towarzystwie ketogenicznego pieczywa, warzyw głównie liściastych, kapustnych oraz grzybów, owoce jagodowe tj. borówki, maliny, truskawki, jeżyny, jagody, porzeczki.

Dostępne warianty:

3 posiłki

 

Z myślą o osobach chcących zdrowo się odżywiać. Pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie wartości odżywcze i oferuje urozmaicony jadłospis. Posiłki w diecie “Zdrowe odżywianie” zawierają świeże warzywa i owoce; pełnowartościowe białko w postaci ryb, chudego mięsa, jaj, nabiału oraz roślin strączkowych, orzechów i nasion, a także węglowodany złożone w postaci wysokiej jakości pełnoziarnistego pieczywa, kasz, ryżu, czy pełnoziarnistych mąk i makaronów. Przygotowywane są w lekkostrawnej formie, w większości na parze lub w procesie pieczenia

Dostępne warianty:

5 posiłków  |  3 posiłki  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

Przykład

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Incidunt omnis sapiente, dolorum explicabo assumenda blanditiis deleniti officiis odit sit dolores cum autem totam error distinctio quis nulla facilis ut. Omnis!

Tekst

Drugi tekst

Lorem, ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Eligendi soluta explicabo aspernatur, itaque, natus numquam ea officiis cupiditate reprehenderit laboriosam quam libero repellendus blanditiis ipsum animi odit, dolore assumenda quia.

Lorem, ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Eligendi soluta explicabo aspernatur, itaque, natus numquam ea officiis cupiditate reprehenderit laboriosam quam libero repellendus blanditiis ipsum animi odit, dolore assumenda quia.

Dłuszy nagłówek
  • Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Incidunt commodi sequi perspiciatis quia culpa, laborum, aperiam inventore neque nesciunt temporibus a nemo, expedita pariatur voluptatum ex ratione animi consequuntur ducimus.
  • Repudiandae similique enim ipsa sapiente. Qui saepe dicta hic est dolores provident dolorem iure quis rem reiciendis eum numquam nisi itaque nesciunt debitis, impedit earum? Labore ipsam quo cumque dolorum.
  • Sed quisquam qui quae saepe veritatis quis dolore tempore! Amet unde velit sint! Debitis quod culpa commodi expedita asperiores incidunt beatae? Accusantium nulla eaque a error deserunt beatae quae illo.

Lorem ipsum, dolor sit amet consectetur adipisicing elit. A rem doloremque rerum veniam nesciunt voluptatum, ut tenetur odio repudiandae distinctio, saepe incidunt deleniti delectus illo voluptas, molestiae obcaecati! Ex, repellat?

Tekst
  1. Jeden
  2. Dwa
  3. Trzy