Rodzaje wody mineralnej:
- Woda bardzo niskozmineralizowana – poniżej 50 mg jonów/l (często są to wody źródlane)
- Woda niskozmineralizowana – do 500 mg jonów/l
- Woda średniozmineralizowana – od 500 do 1500 mg/l
- Woda wysokozmineralizowana – powyżej 1500 mg/l
Jak wybrać dobrą wodę do picia?
Przede wszystkim jeśli kupujemy wodę w sklepie – sprawdzajmy etykietkę. Każda woda posiada na butelce tabelę z podaną ilością jonów zawartych w wodzie i informacje na temat jej ogólnej mineralizacji. Najlepszym wyborem ku zdrowotności będzie woda o średniej lub wysokiej zawartości minerałów. Warto także szukać na etykiecie informacji o zawartości magnezu czy wapnia. Dzięki temu woda, którą nawadniać będziemy nasz organizm dodatkowo uzupełni naszą dietę o te wartościowe składniki.
Postaw na ekologiczne rozwiązania

Jeśli jesteś zwolennikiem ekologicznych rozwiązań, warto zaopatrzyć się np. w dzbanek czy butelkę z wkładem filtrującym wodę kranową.
Filtrowanie wody pozwala na usunięcie z wody chloru, zanieczyszczeń, szkodliwych substancji czy też nadmiaru sodu, który jest powodem osiadania się kamienia w czajnikach. Przefiltrowana woda jest dzięki temu zdrowsza i ma o wiele lepszy smak, przekłada się to też na smak parzonej herbaty czy kawy. Koszty zakupu produktów filtrujących nie są duże, biorąc pod uwagę, że na przestrzeni czasu szybko się zwrócą. Jedyne o czym musimy pamiętać to aby regularnie z zaleceniami producenta wymieniać filtry i spożywać wodę w ciągu 12h od jej przefiltrowania.
Co z zawartością minerałów po przefiltrowaniu? Wbrew wielu dyskusjom filtry nie są w stanie całkowicie zdemineralizować wody.. Mamy możliwość zakupu filtrów, które dodatkowo tę wodę mineralizują (np. polskiej firmy Dafi) wzbogacając ją o magnez i podwyższając pH wody (co pozwala na uzyskanie wody alkalicznej o właściwościach odkwaszających organizm).
„A ile tej wody powinienem/powinnam pić?”
To może najpierw uświadomimy Ci ile wody dziennie tracimy.. 🙂
- utrata wody z moczem to ok. 1,5l (!)
- z potem przez skórę wydalamy ok. 0,6l
- nasze płuca potrzebują ok. 0,5l wody
- Z kałem przez przewód pokarmowy tracimy ok 0,15l wody
Jak widzisz, daje nam to sporą dzienną ilość, która ucieka z naszego organizmu. Biorąc pod uwagę, że część dostarczanej do organizmu wody znajduje się także w pokarmach stałych – absolutna minimalna ilość spożywanej przez dorosłego człowieka to 1,5l.
Aby już dłużej nie zanudzać i nie przytłoczyć Cię ilością tekstu i informacji, w kolejnym poście dowiesz się dlaczego zawsze w kontakcie z Wami Zielona Terapia kładzie nacisk na odpowiednie nawodnienie. Do usłyszenia!