15.01.2021
- Blog
Postanowienia noworoczne… Najczęściej popełniane błędy.
Za chwilę zbliża się druga połowa miesiąca. A to szczególny miesiąc, gdyż styczeń. Czas w którym stawiamy sobie najwięcej celów do zrealizowania. Ponadto to okres postanowień; a jednym z 3 głównych to zmiana nawyków żywieniowych. Czyli to, co Zielonej Terapii towarzyszy każdego dnia.
I teraz bezpośrednie pytanie: wytrwaliście w swoich postanowieniach z 1 stycznia do dziś?
Statystyki ukazują, że nie wielu osobom udaje się zrealizować to, co sobie z góry założyli na początku roku. W ostatecznym rozrachunku odczuwają przygnębienie oraz ogromne rozczarowanie… A to nic dobrego dla naszego zdrowia psychicznego.
Co zrobić, aby nasze postanowienia dotyczące zmiany sposobu odżywiania nie zakończyły się tak szybko porażką i często opłakanymi skutkami?
To pytanie zadaje sobie wiele osób każdego roku, ale tak naprawdę nie drąży tematu dłużej. Większość osób odpuszcza i szybko wraca do starych nawyków, szukając wymówek i usprawiedliwień takiego stanu rzeczy. Jednak każdego 1 stycznia to właśnie punkt „schudnę tego roku” lub „zacznę zdrowo się odżywiać” jest jednym z czołowych celów na każdy rok.
Dlaczego? Pisałam już w poprzednich artykułach TU, że z jednej strony w okresie świąt często przesadzamy z ilością i częstością jedzenia, więc waga automatycznie idzie w górę. Z drugiej strony, początek roku traktujemy zawsze jako nowy etap życia i chcemy grubą kreską oddzielić stary rok od bieżącego, i zacząć wszystko od nowa.
Dlaczego nam się to bardzo rzadko udaje?
Popełniamy kilka kluczowych błędów. Postaram się je opisać poniżej, aby każdy mógł stanąć z nimi oko w oko i sobie je uświadomić. Liczę, że czytając ten artykuł w zaciszu swojego domu każdy na spokojnie przeanalizuje swoje błędy i bez wyrzutów sumienia przyzna się do nich. A co najważniejsze zacznie realizować swoje cele! Okazuje się, że najłatwiej uczymy się na błędach! Korzystajmy na tym!
Najczęściej popełniane błędy przy formowaniu postanowień noworocznych?
- Wyznaczamy sobie nierealistyczne cele.
Najczęściej są to praktycznie nierealne (bądź nawet zagrażające naszemu zdrowiu) cele kilogramowe, czyli oczekiwania błyskawicznej redukcji masy ciała. Po chwili okazuje się, że nasze założenia nie spełniają się tak jak byśmy chcieli. Dochodzi o ogromnej frustracji, rozczarowania i co smutne-utraty wiary we własne siły. A tak naprawdę skazaliśmy sami siebie na taką porażkę. Oczywiście świetnie mieć bujną wyobraźnie, ale w przypadku postanowień warto mieć realną wyobraźnie.
- Stawiamy sobie zbyt wiele celów naraz.
Początek roku dodaje nam często mnóstwo energii do działania i planowania. Marzymy, rozmyślamy, chcemy osiągnąć jak najwięcej w krótkim czasie. Lista postanowień robi się tak długa, że zastanawiamy się czy nie zacząć zapisywać ich na kolejnej kartce. Idealizowanie swoich możliwości sprawia, że na początku drogi nie dostrzegamy przeszkód i trudności jakie na nas czekają (np. Podstawowy, że doba trwa tylko 24h). W ostatecznym rozrachunku fala entuzjazmu trwa bardzo krótko. Niewdrożenie choć jednego postanowienia w życie powoduje u nas podcięcie skrzydeł i powstrzymuje przed podjęciem kolejnej próby.
- Nie mamy planu działania.
Mylnie wiele osób twierdzi, że najważniejsze są dobre chęci i wiara w sukces. Jednak w realnym rozrachunku kiedy rzucamy się na „głęboką wodę” i staramy się realizować wszystkie cele i postanowienia na raz-tracimy nad tym kontrolę. A nasze dobre chęci i wiara szybko znikają. Bez konkretnego planu osiągnięcie zamierzonego celu graniczy z wygraną w totolotka. Powiedzenie, że: „nie warto marzyć o sukcesie tylko zacząć na niego pracować”-zawiera w sobie wszystko. Jednak warto też dodać, że ową pracę należy skrupulatnie zaplanować i małymi krokami realizować.
- Niebezpieczne sposoby na osiągnięcie celu.
„Dieta cud, która odmieni Twoje życie”, „Schudnij 10 kg w tydzień” czy inne nagłówki, które kryją za sobą drugie dno-otaczają nas każdego dnia. Można zaobserwować , że mnóstwo osób jest gotowa poświecić naprawdę dużo, aby osiągnąć swój wymarzony cel o szczupłej sylwetce. Przykra rzeczywistość ukazuje, że rynek pęka w szwach od „cudownych środków” czy „cudownych diet” na szybkie zrzucenie kilogramów.
Na szczęście lub na nieszczęście większość z nich nie daje żadnych efektów, jedynie utratę finansów i czasu. Jednak wiele z nich odbiera nam to co mamy najcenniejsze, czyli właśnie nasze zdrowie. Droga na skróty przy realizowaniu naszych postanowień jest ogromnym błędem. A wiara w „tabletki cud” może nieść za sobą bardzo złe konsekwencje. Dla naszego zdrowia fizycznego, jak również psychicznego.
Jak w takim razie rozpisać nasze cele i postanowienia?
O czym warto pamiętać przy ich formowaniu?
Na te i inne pytania odpowiem w kolejnym artykule.
Mam nadzieje, że będziecie z nami!
Kamila Niewiadomska
Zielona Terapia – Catering Dietetyczny
Powyżej wymienione zasady, nie stanowią porady lekarskiej ani nie mogą jej zastąpić. Dodatkowo, każdorazowo, zalecenia żywieniowe powinny być indywidualnie dostosowane do stanu zdrowia pacjenta i jego trybu życia. Merytoryczna zawartość wpisu zawiera wiedzę aktualną na dzień jego publikacji. W związku z dynamicznymi zmianami w zakresie wyników badań naukowych, zalecenia mogą ulec zmianie.