23.07.2020

  • Blog

Powód naszej otyłości

Zielona Terapia

Któż z nas nie lubi podjadać między posiłkami?

Oczywiście idealnie byłoby robić przerwy między każdym daniem, popijać odpowiednią ilością wody, a między czasie uprawiać jakiś sport. Niemniej jednak, każdy z nas wie, że jeśli złe nawyki żywieniowe są w nas bardzo zakorzenione, to należy małymi krokami iść do celu, aby je zmieniać.

Terapia szokowa może dać odwrotny skutek niż był planowany. Dlatego dzielę się własnym doświadczeniem, że niewielkie rytuały wprowadzane sukcesywnie, zbliżają nas do zdrowszego funkcjonowania i umacniania naszych dobrych nawyków żywieniowych.

W wielu przypadkach to właśnie nieodpowiednie przekąski powodują u nas problemy z nadwagą, samopoczuciem i naszym zdrowiem! Pisałam już artykuł o ogromnej ilości chemii w gotowych produktach i zachęcam do zapoznania się z nim jeszcze raz, aby być świadomym co wkładamy do ust. A co najgorsze częstujemy tym często nasze dzieci. *(TU przeczytasz więcej)

Wracając do tematu zdrowych przekąsek, chcę Wam dziś pokazać kilka ciekawych pomysłów co smacznego możecie schrupać i samemu przygotować w domu. Tak aby Wasza wątroba i nerki nie musiały przepracowywać się od przyjętej dawki konserwantów i ulepszaczy smaku. A Wy bez wyrzutów sumienia cieszyć się zjadanymi smakołykami! Idąc dalej, co najważniejsze, dawać swoim dzieciom dobry przykład i rozpocząć drogę budowania zdrowych nawyków żywieniowych!

Czy chipsy mogą być zdrowe?

Dziś na tapetę chciałabym wziąć chipsy, które ze sklepu są jedną wielką tablicą Mendelejewa, a można samemu przygotwać je w domu w łatwy i prosty sposób. Co więcej efekt chrupania, dobrego smaku i nawet zapachu możemy sami stworzyć w warunkach domowych. Najważniejsze, że bez dodatku chemii, a ze zdrowiem dla naszego organizmu.

Choć dla wielu sama myśl na temat chipsów z warzyw czy owoców, może brzmieć odstraszająco. Proszę abyś drogi czytelniku lub czytelniczko został tu ze mną do końca i zobaczył jakie to proste, a co najistotniejsze zdrowe!

Tematu gotowych ze sklepu w paczce chipsów z ogromną dawką niezdrowych substancji nie będę już poruszać. Mam nadzieje, że temat wyczerpałam i wierzę, że przekonałam Cię do spróbowania swoich sił w kuchni w tworzeniu swojej ulubionej przekąski z warzyw i owoców. Tak jak czytasz, chipsy nie muszą być tylko z ziemniaków! Równie dobrze możesz przygotować je z: marchewki, buraka, batata, selera, pietruszki, cukinii… Jak widzisz różnorodność jest ogromna. Liczą się Twoje chęci i otwartość na smaki.

Warzywne chipsy!

Jeśli skupiamy się na warzywach, to należy pamiętać, że kroimy wybrane warzywo na cienkie plasterki, skrapiamy oliwą z oliwek (może być to również oliwa z dodatkiem chilli lub innych Twoich ulubionych przypraw: rozmaryn, tymianek czy czosnek), ewentualnie posypujemy grubą solą i pieczemy w piekarniku. Każde warzywo (jak również piekarnik) ma swoją specyfikę, więc nie chcę podawać konkretnego czasu i temperatury dla wszystkich warzyw.

Chipsy z jarmużu…

Świetnym pomysłem są wciąż mało znane chipsy z jarmużu. Same w sobie mają dość specyficzny smak, ale o smakach ciężko dyskutować, gdyż to sprawa indywidualna. Zachęcam Was spróbować przygotować tą przekąskę jako dodatek do zup krem. Idealnie pasują do słodkawych zup, np. z batata, selera czy papryki. Umyte i dokładnie osuszone liście jarmużu należy rozdrobić i pozbyć się grubych łykowatych włókien, a następnie ułożyć na papierze do pieczenia, skropić lekko oliwą i wstawić do nagrzanego piekarnika do 120 stopni na około 6-10 minut. Smacznego!

Pamiętaj, aby nie iść na skróty!

Każdego korciłoby szybkie usmażenie warzyw w głębokim, rozgrzanym oleju na patelni – ale pamiętaj, to już nie jest zdrowa przekąska! Ilość tłuszczu jaką warzywa przyjmą podczas takiego smażenia, jest ogromna, a co ciekawe może przewyższyć ilość, jaka jest w zamkniętej paczce chipsów kupionej w sklepie!

Warzywne chipsy już były, a owocowe…?

Owoce chipsy są znacznie słodsze, dlatego też są uwielbiane przez najmłodszych. Po za tym, że świetnie mogą zaspokoić naszą potrzebę chrupania, to idealnie sprawdzą się jako zastępnik słodyczy. Czyli to co wciąż podkreślam, małe kroki do budowania zdrowych nawyków żywieniowych, a rezygnacja ze starych, które nasączone są cukrem i chemią po rąbek.

Owocowy zawrót głowy.

Owocowe przekąski można przygotować z banana, jabłka czy gruszki. Idealnie sprawdzi się do tego specjalna suszarka do owoców, ale jak wiadomo nie każdy posiada taki specjalistyczny sprzęt. Choć osobiście uważam, że warto w niego zainwestować, jeśli poważnie myśli się o zdrowym żywieniu.

Odpowiednim czarodziejem do suszenia będzie nasz domowy piekarnik. Banany pokrojone w plasterki około 4 mm grubości, należy ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenie, wstawić do piekarnika nagrzenego do około 60-70 stopni i przy lekko uchylonych drzwiczkach suszyć około 5 godzin. Po tym czasie przewrócić plasterki na drugą stronę i suszyć kolejne 5 godzin. Podobnie przygotujemy owocowe chipsy z jabłek czy gruszek.

Mała inspiracja…

Przy upalnym lecie, możemy suszyć w słońcu, następnie owoce przechowywać należy w szczelnie zamkniętym pojemniku. Pamiętaj, że każde chipsy możesz wzbogacić o aromatyczne przyprawy takie jak cynamon, wanilie, imbir, chilli czy nawet pokropić cytryną (to warto i tak zrobić, aby nie ścieniały podczas suszenia).

Mam nadzieje, że tych kilka pomysłów na zdrowe przekąski wzbogaci Twoją wyobraźnie do tworzenia w kuchni nowych rzeczy, które są pyszne, a co najważniejsze zdrowe! I tak jak pisałam już wcześniej: małymi krokami do przodu w budowaniu dobrych nawyków żywieniowych!

Kamila Niewiadomska
Zielona Terapia – Catering Dietetyczny

Powyżej wymienione zasady, nie stanowią porady lekarskiej ani nie mogą jej zastąpić. Dodatkowo, każdorazowo, zalecenia żywieniowe powinny być indywidualnie dostosowane do stanu zdrowia pacjenta i jego trybu życia. Merytoryczna zawartość wpisu zawiera wiedzę aktualną na dzień jego publikacji. W związku z dynamicznymi zmianami w zakresie wyników badań naukowych, zalecenia mogą ulec zmianie.

Opcja niepełnego wyżywienia. Zestaw zawiera 3 posiłki wyjęte z całodniowego zestawu o danej kaloryczności.

Dostępne warianty:

Śniadanie + obiad + podwieczorek

 

 

Opcja niepełnego wyżywienia. Zestaw zawiera sałatkę, obiad i smoothie wyjęte z całodziennego zestawu o wybranej kaloryczności. Przykład: Wybierając zestaw Wiosenny Box 1500kcal otrzymują Państwo sałatkę, obiad i smoothie pięcioposiłkowej diety 1500kcal.

Dostępne warianty:

Śniadanie + vege obiad + smoothie

 

 

Opcja niepełnego wyżywienia. Zestaw zawiera śniadanie, obiad i koktajl wyjęty z całodziennego zestawu o wybranej kaloryczności. Przykład: Wybierając zestaw Letni Box 1500kcal otrzymują Państwo dwa posiłki i koktajl z pięcioposiłkowej diety 1500kcal.

Dostępne warianty:

Śniadanie + obiad + smoothie

 

 

Opcja niepełnego wyżywienia. Zestaw zawiera śniadanie, obiad i zupę wyjęty z całodziennego zestawu o wybranej kaloryczności. Przykład: Wybierając zestaw jesienny Box 1500kcal otrzymują Państwo dwa posiłki i zupę z pięcioposiłkowej diety 1500kcal.

Dostępne warianty:

Śniadanie + obiad + zupa

 

 

Opcja niepełnego wyżywienia. Zestaw zawiera śniadanie, obiad i deser wyjęty z całodziennego zestawu o wybranej kaloryczności. Przykład: Wybierając zestaw Zimowy Box 1500kcal otrzymują Państwo śniadanie, obiad i deser z pięcioposiłkowej diety 1500kcal.

Dostępne warianty:

Śniadanie + obiad + deser

 

 

Dieta eliminacyjna wykluczająca z jadłospisu mleko i przetwory mleczne. Stosowane zamienniki to produkty roślinne tj. jogurty na bazie orzecha kokosowego, napoje na bazie owsa, kokosa, ryżu, migdałów, nerkowców, soi.

Dostępne warianty:

5 posiłków  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

 

Dieta less gluten to sposób odżywiania, który polega na ograniczeniu spożycia glutenu – białka występującego w pszenicy, żytnim, jęczmiennym i niektórych innych zbóż. Dieta ta jest szczególnie popularna wśród osób, które nie są całkowicie nietolerancyjne na gluten, ale chcą zmniejszyć jego ilość w diecie. Less gluten opiera się na zastępowaniu tradycyjnych źródeł glutenu, takich jak chleb i makaron, alternatywnymi produktami bezglutenowymi, np. na bazie mąki kukurydzianej, ryżowej lub ziemniaczanej. Dieta less gluten może być stosowana w celu redukcji objawów nietolerancji glutenu lub w ramach zdrowszego stylu życia. UWAGA! Dieta nie jest zalecana dla osób z nietolerancją glutenu i celiakią.

Dostępne warianty:

5 posiłków  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

 

Wspomaga regulowanie stężenia glukozy we krwi poprzez wprowadzenie wysokiej zawartości błonnika w posiłkach, produktów o niskim indeksie glikemicznym oraz wyeliminowanie produktów będących źródłem cukrów prostych w diecie – rafinowanego cukru i białych mąk. Zalecany w celu ustabilizowania poziomu glukozy we krwi i redukcji masy ciała oraz dla osób zdrowych, które chcą wykluczyć większość słodkich posiłków ze swojej diety.

Dostępne warianty:

5 posiłków  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

 

Specjalna opcja dla osób, które są aktywne fizycznie. Dzięki prawidłowemu odżywieniu możliwe jest osiąganie lepszych wyników sportowych, bardziej efektywnej regeneracji mięśni i utrzymaniu odpowiedniej sylwetki. Gdy podejmujemy się intensywnego wysiłku, takiego jak np. ciężkie treningi siłowe, długodystansowy bieg, czy wielogodzinna jazda na rowerze, to warto przygotować swój organizm, abyśmy byli w stanie wykonać swoje cele z dobrym samopoczuciem.

Dostępne warianty:

5 posiłków  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

 

Dieta wegetariańska w cateringu dietetycznym obejmuje eliminację mięsa, ryb i owoców morza. Dozwolone są jednak produkty mleczne oraz jajka. Na zamówienie tego wariantu decydują się osoby, które pragną zmniejszyć ilość spożywanych produktów odzwierzęcych, nie lubią mięsa i ryb, albo chciałyby zacząć odżywiać się bardziej roślinnie. Niekiedy jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają alergię na ryby lub czują się ociężale po zjedzeniu potraw mięsnych.

Dostępne warianty:

3 posiłki  |  5 posiłków  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

 

Polega na wyeliminowaniu z jadłospisu mięsa, bez rezygnowania z produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak jaja oraz mleko i produkty mleczne. Obfituje w produkty z pełnych ziaren, zbóż, warzywa, rośliny strączkowe, owoce, orzechy, pestki, nasiona i grzyby. Dieta uwzględnia ryby i owoce morza, które możemy wykluczyć na życzenie klienta.

Dostępne warianty:

3 posiłki  |  5 posiłków  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

 

Dieta ketogeniczna (keto) to sposób żywienia, który polega na znacznym ograniczeniu węglowodanów i zwiększeniu spożycia tłuszczów. Celem jest osiągnięcie stanu ketozy, w którym organizm zamiast glukozy z węglowodanów, wykorzystuje tłuszcze jako główne źródło energii. Typowe produkty w diecie to mięso, ryby, jaja, sery, orzechy, awokado i oleje roślinne w towarzystwie ketogenicznego pieczywa, warzyw głównie liściastych, kapustnych oraz grzybów, owoce jagodowe tj. borówki, maliny, truskawki, jeżyny, jagody, porzeczki.

Dostępne warianty:

3 posiłki

 

Z myślą o osobach chcących zdrowo się odżywiać. Pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie wartości odżywcze i oferuje urozmaicony jadłospis. Posiłki w diecie “Zdrowe odżywianie” zawierają świeże warzywa i owoce; pełnowartościowe białko w postaci ryb, chudego mięsa, jaj, nabiału oraz roślin strączkowych, orzechów i nasion, a także węglowodany złożone w postaci wysokiej jakości pełnoziarnistego pieczywa, kasz, ryżu, czy pełnoziarnistych mąk i makaronów. Przygotowywane są w lekkostrawnej formie, w większości na parze lub w procesie pieczenia

Dostępne warianty:

5 posiłków  |  3 posiłki  |  NOWOŚĆ! MniamBox (śniadanie i obiad)

 

Przykład

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Incidunt omnis sapiente, dolorum explicabo assumenda blanditiis deleniti officiis odit sit dolores cum autem totam error distinctio quis nulla facilis ut. Omnis!

Tekst

Drugi tekst

Lorem, ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Eligendi soluta explicabo aspernatur, itaque, natus numquam ea officiis cupiditate reprehenderit laboriosam quam libero repellendus blanditiis ipsum animi odit, dolore assumenda quia.

Lorem, ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Eligendi soluta explicabo aspernatur, itaque, natus numquam ea officiis cupiditate reprehenderit laboriosam quam libero repellendus blanditiis ipsum animi odit, dolore assumenda quia.

Dłuszy nagłówek
  • Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Incidunt commodi sequi perspiciatis quia culpa, laborum, aperiam inventore neque nesciunt temporibus a nemo, expedita pariatur voluptatum ex ratione animi consequuntur ducimus.
  • Repudiandae similique enim ipsa sapiente. Qui saepe dicta hic est dolores provident dolorem iure quis rem reiciendis eum numquam nisi itaque nesciunt debitis, impedit earum? Labore ipsam quo cumque dolorum.
  • Sed quisquam qui quae saepe veritatis quis dolore tempore! Amet unde velit sint! Debitis quod culpa commodi expedita asperiores incidunt beatae? Accusantium nulla eaque a error deserunt beatae quae illo.

Lorem ipsum, dolor sit amet consectetur adipisicing elit. A rem doloremque rerum veniam nesciunt voluptatum, ut tenetur odio repudiandae distinctio, saepe incidunt deleniti delectus illo voluptas, molestiae obcaecati! Ex, repellat?

Tekst
  1. Jeden
  2. Dwa
  3. Trzy